Pompy ciepła - koszty eksploatacji

Porównanie kosztów ogrzewania Posłużymy się przykładem domu jednorodzinnego o powierzchni 150 m2 gdzie zamieszka 4-osobowa rodzina, zlokalizowanego pod Ciechanowem, w III strefie klimatycznej. Dom jest wykonany w klasycznej technologii (tzn. wykonana wymagana izolacja cieplna ścian, okna PCV), zapotrzebowanie na moc na metr kwadratowy wynosi ok. 50 W.
Przygotowanie ciepłej wody użytkowej (np. kąpiel, zmywanie naczyń) stanowi 5000 kWh rocznego zapotrzebowania na c.o. Sezonowe zapotrzebowanie na ciepło w opisywanym domu wyniesie rocznie 21600 kWh. Porównaliśmy koszty użytkowania różnych systemów grzewczych dla analizowanego domu (wykres).

Z przeprowadzonej analizy kosztów* wynika, iż można zaoszczędzić każdego roku od kilkuset do kilku tysięcy złotych, jeżeli zamiast tradycyjnego systemu grzewczego właściciel domu zdecyduje się na rozwiązanie bazujące na pompie ciepła.

*uzyskane wyniki obliczeń, które ze względu na zastosowaną technologię wykonania budynku, typu ogrzewania, charakter i czas trwania okresu zimowego mogą się różnic od faktycznych kosztów eksploatacji. Wyniki obliczeń mają charakter jedynie poglądowy i orientacyjny. Ceny paliw i energii mogą być zróżnicowane regionalnie.